Javno pismo ministru za kulturo in spletna konferenca
Spoštovane in spoštovani,
Društvo DSI je podprlo javno pismo ministru za kulturo, prof. dr. Vasku Simonitiju, z dne 17. 11. 2020, pod katero se je podpisalo več kot 80 ustanov in več kot 600 posameznic in posameznikov s področja kulture in umetnosti na Slovenskem. Zato vas obenem obveščamo o tem dokumentu, če ga v javnosti še niste zasledili, in posredujemo vabilo na povezan spletni dogodek.
Javno pismo ministru za kulturo – 17. november 2020: https://forms.gle/YTYSNryqftaa4y397
Spletni dogodek / petek, 20. 11. 2020, 11.00 / lokaciji za spremljanje, sodelovanje, vprašanja: Youtube, Facebook
Pobudniki in podpisniki javnega pisma, v katerem opozarjamo na problematične poteze Ministrstva za kulturo (v nadaljevanju: MK), ki ogrožajo živo kulturo, kulturno dediščino, strokovnost in avtonomnost delovanja organov odločanja in kulturnih ustanov, bomo na spletnem srečanju podrobneje pojasnili vsakega od v pismu navedenih problemskih sklopov. Spregovorili bodo:
- O težavah samozaposlenih v kulturi: Jure Novak, režiser in avtor, podpredsednik Društva gledaliških režiserjev ter član komisij za uprizoritvene umetnosti NVO in javnih zavodov MK.
- O neizpolnjevanju pogodbenih obveznosti do slovenskega filma in težavah, ki so nastopile kot posledica tega: Matevž Luzar, režiser in scenarist.
- O Metelkovi 6, kjer so organizacije, ki legalno in legitimno delujejo na tem naslovu že več kot dvajset let, pred kratkim prejele poziv MK, naj te prostore v treh mesecih zapustijo: Majda Širca, bivša ministrica za kulturo, ki se je s prenovo Metelkove 6 soočala v svojem mandatu, in dr. Iztok Šori, sociolog in direktor Mirovnega inštituta, ki ima sedež na Metelkovi 6 v Ljubljani.
- O spreminjanju Pravilnika o strokovnih komisijah na MK: dr. Kaja Kraner, samozaposlena v kulturi in članica strokovnih komisij za samozaposlene in za vizualne umetnosti na MK.
- O neupoštevanju strokovnih kriterijev in delovnih referenc pri menjavi vodstev ključnih nacionalnih ustanov na področju kulture: prof. dr. Božidar Jezernik, etnolog in kulturni antropolog.
- O potrebah po ustanovitvi Muzeja osamosvojitve Slovenije: izr. prof. dr. Rok Stergar, zgodovinar, in Aleksandra Berberih Slana, direktorica Muzeja narodne osvoboditve v Mariboru in predsednica Skupnosti muzejev Slovenije.
Dogodek bodo moderirale Urška Jurman, asist. dr. Martina Malešič in izr. prof. dr. Beti Žerovc.
Vabljeni!