Foto: Mitja Ličen / Monoo

Zgodovina ljubezni v boj za kandidaturo za oskarja

Spoštovani člani DSI,

strokovna žirija se je odločila, da za slovenskega predstavnika, ki se bo potegoval za kandidaturo za nagrado oskar za najboljši mednarodni celovečerni film 2020, predlaga film ZGODOVINA LJUBEZNI v režiji Sonje Prosenc in v produkciji Monoo.

Do izteka roka (27. avgusta 2019) so producenti prijavili štiri filme, vsi so izpolnjevali pogoje za prijavo:

  • film Igram, sem v režiji Miroslava Mandića (produkcija Filmostovje),
  • film Ne bom več luzerka v režiji Urše Menart (produkcija Vertigo),
  • film Posledice v režiji Darka Štanteta (produkcija Temporama) ter
  • film Zgodovina ljubezni v režiji Sonje Prosenc (produkcija Monoo).

Žirija je ocenila, da je za kandidaturo najprimernejši film Zgodovina ljubezni v režiji Sonje Prosenc. Utemeljitev:

“Film pred gledalci razpre svet glavne junakinje, mladega dekleta, ki je pred nedavnim izgubilo mater. V edinstvenem in dovršenem filmskem jeziku riše notranje doživljanje protagonistke, ki se sooča z materino skrivno preteklostjo in skoznjo poskuša poiskati smisel v novonastalih odnosih. S subtilno dramaturgijo, ki jo nadgrajujejo do potankosti premišljeni zvočni in vizualni detajli, ustvari svojevrstno atmosfero, ki ne le očara, ampak predvsem povabi gledalca v lastno popotovanje po pokrajini čutnega. To je film, ki govori s tišino, ne z besedami, ter pri tem gledalca ne podcenjuje, temveč mu nudi prostor za lastno refleksijo. Prav zaradi zavestnega odmika od dogajanja je še bolj bogat v podobah, ki s svojo intenzivnostjo in premišljeno umeščenostjo oblikujejo zaokroženo celoto pomenov. Čas, misel in narava prevzamejo v tem filmu novo dimenzijo, saj nenehno razpirajo polja asociativnega, simbolnega in intuitivnega. Zgodovina ljubezni je nekonvencionalen in avtorsko prepoznaven film, ki ga odlikujejo vrhunski prispevki vseh članov ekipe, tako jasno uglašenih v enotno zgodbo, da bi ji bilo težko karkoli dodati ali odvzeti.”

Strokovno žirijo so sestavljali:

Martin Turk, režiser,
Simon Gosnik, direktor fotografije,
Sara Živkovič, producentka,
Branislav Srdić, producent,
Tomi Matič, producent,

Andrej Nagode, montažer,
Nika Rozman, igralka ter
Polona Petek, predavateljica in publicistka.

Deli: